Meryem Uzerli: Tatlı Tatlı Sekiz Kilo Verdim

 Meryem Uzerli

Meryem Uzerli: Tatlı Tatlı Sekiz Kilo Verdim

İnanılmaz zayıflamışsınız. Bunu nasıl başardınız?
- Banu Kazanç sayesinde iki ayda tam sekiz kilo verdim. O, hayatımın diyetisyeni. Bugüne kadar kimsenin yapamadığını yaptı. Şu hayatta tek dayanamadığım yiyecek tatlı. Bunu ilk görüşmede ona söyledim. “Tamam” dedi, “Yemek istediğin tatlıları yaz!” Sütlaçtan girdim, profiterolden çıktım. Ve inanmayacaksınız, Banu diyet listemde bana müthiş tatlılar verdi. Tatlı yedire yedire zayıflattı. Sevgili aşkım sütlaçtan hiç mahrum kalmadım.

Banu Kazanç
banu_kazanc

 Banu Kazanç'ın Kitabı 4. Baskıyı Yaptı!!!

yedikcezayifla.com  

Google Plus Sayfası

Kimler Sitede

Şuanda 2 misafir bağlı

Sıcak Haber

Sigarayı Bırakıp Kilo Almama Sırları
Sigarayı Bırakıp Kilo Almama SırlarıSigarayı bıraktıktan sonra daha az kilo almak ve eski kilonuza dönmek, tamamıyla sizin elinizdedir. Kilo alma korkunuz, sağlığınızı etkileyen sigara bağımlılığından kurtulma kararlılığınızı engellemesin.
Devamını oku...
 
14 Kasım Dünya Diyabet Günü

14 Kasım Dünya Diyabet Günüİnsülinin keşfinden önce, komplikasyonların gelişimine bağlı olarak organ hasarlarına neden olan diyabet, ölüme yol açan kronik bir hastalık olarak tanımlanırdı. Bugün, artık kontrol altında tutulabildiğinden söz edebiliyoruz. İnsüline bağlı diyabet hastaları, en büyük isteklerinin, enjeksiyonlardan kurtulmak olduğunu vurguluyorlar. Bunun için tıp adamları, diyabeti tamamen tedavi etmek, engellemek, geciktirmek adına yoğun araştırmalar yapmaktalar.

Devamını oku...
 
Diyet ve Migren
diyet-migrenDiyet yapan birçok kişi, özellikle de daha önce migren krizi yaşayanlar, baş ağrılarından yakınırlar.
Devamını oku...
 
Mevsim Geçişlerinde Diyet ve Sağlıklı Beslenme

Active ImageMevsim geçişlerini yaşadığımız şu günlerde duygu durumunuz da etkilenir, stres ile başa çıkmak zorlaşır…

Yaz ayları, güneşin pırıl pırıl parladığı o sıcak günler artık geride kaldı. Tatil programları, yerini, ders zilinin çalması ile kalabalıklaşan şehir trafiğine ve yoğunlaşan iş temposuna bıraktı.

Devamını oku...
 
Yurtdışı Seyahatlerde Beslenme
Active ImageBayramlar hafta sonu tatilleri ile birleştirildiğinde, 9 gün süre ile tatil yapma imkânı olduğunda; birçok kişi bu süreleri yurtiçi veya yurtdışı seyahatleri ile değerlendiriyor. Daha önceki yazımızda tatil beslenmesi ile ilgili önerilere yer vermiştim; bu hafta ise yurtdışı seyahatlerde beslenme için önerilerim olacak.
Devamını oku...
 
Tatil Beslenmesi
Active ImageAilece, arkadaş ve dostlarla, bazen ise sakin, kafa dinlemenin ön planda olduğu tatil planları çok öncelerden yapılır ve o tatil haftalarına kavuşmak ise iple çekilir. Hazırlıklar birbirini izler; forma girmek için yine aylar öncesinden diyete girilir.
Devamını oku...
 
Posalı Gıdalar ve Proteinler Sizi Daha Uzun Süre Tok Tutarlar
baklagiller3Diyet yaparken, insanın kendisini daha uzun süre tok hissetmesi önemlidir. Böylelikle kilo vermede zorluk yaşamazsınız. Tokluk hissi ise sadece yenilen yemeğin miktarına bağlı değildir; aynı zamanda yiyeceğin türü ile de ilişkilidir. Alınan gıdaların içeriği, tokluk hissi yaratmada önem taşır. Doyurucu olan besinler ya protein açısından (et, balık, tavuk) ya da lif açısından zengindir.
Devamını oku...
 
Banu Kazanç'tan Yaz İçin Serinleten Diyet Tatlar

Active ImageMeyvelerle Tatlı Tarifleri

• 1 kâse yoğurdun içine, 3 kayısı + 1 tatlı kaşığı kuru üzüm + 1 şeftali veya 1 armudu koyarak tüketebilirsiniz.

Devamını oku...
 
Güneşten Korunmada Beslenmenin Önemi

Active ImageBu yıl yaz en sonunda gelebildi diyoruz, gerçekten de belki çok soğuklar, günlerce yerden kalkmayan karlı günler yaşamadık ama baharın gelişi ile canlanan doğa, uzun süren yağmurlu kasvetli havaların ardına gizlendi, güneşi ise, şimdi hissetmeye başladık. O halde biz de bu haftaki yazımızda güneşe yer verelim ve D vitaminlerini konu olarak seçelim istedim.

Devamını oku...
 
InStyle Dergisi İçin Hazırlanan Diyet Listesi
Active ImageInStyle Dergisi İçin Hazırlanan Diyet Listesi

 

Devamını oku...
 
Yaz İçin Son Dakika Alarmı

Active ImageYaz İçin Son Dakika Alarmı

Devamını oku...
 
Kilo Vermek Estetik Kaygıların Dışında Bir Sağlık Kazanımıdır
Active Image“Kilo verme isteği ile bana baş vuranların ciddi sağlık taramasından geçerek diyet programına katılmalarını istemem ve danışanlarımın bu konudaki hassasiyetimi anlamaları, konunun ne kadar önemli olduğunu hissetmeleri, salt estetik kaygıların ötesinde kilo vermenin gerçek bir sağlık kazanımı olduğunu görmeleri, vizyonum açısından gurur duyduğum bir başarıdır.”
Devamını oku...
 
Hangi Yiyecekleri Birlikte Yemek Sindirim Sistemi İçin Daha Sağlıklıdır?
Active ImageSindirim sisteminin doğru işlev görmesi vücudun besinlerden yararlanması için çok önemlidir. Besinleri gerektiği gibi sindirilmeleri ve barsaklardan emilmesi, kan yolu ile bütün hücrelerimize taşınması gerekir, bir diğer sindirim fonksiyonu ise emilmeye müsait olmayan gıda kalıntılarının dışkılama yolu ile atılmasıdır.
Devamını oku...
 
Yaz Meyveleri İle Zayıflarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Active ImageHavaların giderek ısındığı, yaz meyvelerinin tezgâhları renklendirdiği şu günlerde, hazır mayolarımızı giyeceğimiz günler de geldi, şu bir kaç kiloyu meyve yiyerek verebilirim diye soranlar için:
Devamını oku...
 
Açlık Diyet Yaparken En Büyük Düşmanınızdır
Active ImageDaha fazla yiyerek kilo kaybetmek için ipuçları… Daha az kalori içeren yiyeceklerden daha fazla yemek fikri size de hoş gelmiyor mu?
Devamını oku...
 
Yaza Hazırlanırken Daha Hızlı ve Sağlıklı Kilo Vermek için Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir
Active ImageKilo almayı en basit şekliyle alınan enerji / harcanan enerji oranının artmasıyla  vücudun  yağ depolamaya başlaması olarak tanımlayabiliriz. Kilo alma hayatımızın herhangi bir döneminde kısa ya da uzun süre karşılaşabileceğimiz bir sorun olarak karşınıza çıkar,nedenler ise çok farklı olabilmektedir.
Devamını oku...
 
Hızlı Kilo Kaybetmenize Yardımcı Diyet Listesi

Active ImageHızlı kilo kaybetmenize yardımcı olacak diyet listeleri ve öneriler...

Devamını oku...
 
Çok Az veya Çok Fazla İyot Almak

Active ImageTiroid hormonlarının çalışmasını etkileyen pek çok faktörden söz edilebilir, bunlar iyot eksikliği, çevre faktörleri, kalıtımsal faktörler ve bünyesel faktörler olarak özetlenebilir, detayları konunun uzmanlarına bırakıp, beslenme yönünden etkisine bakmak istersek karşımıza iyot ve iyot içeren besinler çıkar.

Devamını oku...
 
Vücudun Doğal Ritmi ve Beslenme

Active ImageNe Yediğinize Değil Ne Zaman Yediğinize Özen Gösterin!

Gün içinde hangi tür yiyecekleri hangi saatlerde tüketelim ki; yediklerimiz vücudumuz tarafından yağ olarak depolanmak yerine enerji olarak kullanılsın  ve kilo almamıza neden olmasın...

Devamını oku...
 
Doymak ve Tokluk

Active ImageDiyette iken doymak-tokluk hissi sizi daha kısa sürede  başarıya ulaştıracak,aynı zamanda kilonuzu korumanıza da   katkı sağlayacaktır.

Devamını oku...
 
Menopoz

Active ImageMenopoz, kadınların hormon değişikliği sebebi ile   adet kanamasının sonlandığı bazı psikolojik  ve fizyolojik değişimlerin olduğu bir süreçtir. Menopoz,   45-55 yaş arası   görülmektedir. Menopozun ilk dönemlerinde kadınların yumurtlamasında azalma, düzensiz adet kanamaları olur. 
Üremenin sonlandığını belirten adetlerin  bitmesi ile menopoz, pek çok kadında çeşitli sıkıntılara yol açar.

Devamını oku...
 
Vejetaryen Beslenme
Active ImageVejetaryen beslenme, kültürel, ekonomik, etik, sağlık ve ekolojik gibi çok çeşitli nedenlere bağlı olarak tercih edilen, kırmızı etin hiç tüketilmediği, balık, kümes hayvanları, süt, süt ürünleri ve yumurtanın ise tercihe bağlı olarak tüketildiği beslenme biçimidir.
Devamını oku...
 
Kan Şekeri ve İnsülin Hormonu

Active ImageGünümüzde sıklıkla duyduğunuz insülin direnci nedir ve  eğer bende  insülin direnci var diyorsanız, beslenmede nelere dikkat etmeniz gerekir?
Bu soruların cevabını merak ediyorsanız ;  işte ipuçları....

Devamını oku...
 
Kadın Vücudunda Farklılıklar Yaşandığı Dönemlerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Sample ImageMenstrual dönem, gebelik dönemi, emziklilik dönemi, menopoz…Bu dönemlerde kadın vücudunda farklı fizyolojik, psikolojik ve metabolik süreçler yaşanır!

 

Devamını oku...
 
Egzersiz ve Diyet

Sample Image Hangi yaşta olursanız olun, düzenli bir spor yaşantınız şimdiye kadar olmadıysa ve artık sporun yaşantınıza girmesini planlıyorsanız, genel sağlık durumunuzla ilgili tespitlerin yapılması için öncelikle bir doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Devamını oku...
 
Sağlıklı Bir Cilde Sahip Olmak İster misiniz?
Active ImageCildimiz doğal olmayan, dengesiz ve sağlıksız beslenme, güneşin zararlı ultraviyole ışınları, sigara, alkol, çevre kirliliği gibi faktörlerden olumsuz etkilenir:   Bunun sonucunda ciltte kolojen –elastin dokuda yıpranmaya maruz kalır, cildin elastikiyeti azalır, doğal yaşlanma süreci ve yerçekimi etkisi ile de, cildimizde sarkmalar, kırışıklıklar meydana gelir.
Devamını oku...
 
Yaz Aylarında Beslenme
Active ImageSu, yaşam kaynağıdır, vücutta taşıyıcı görev üstlenir, dolaşım sisteminin yardımcısıdır, vücut sıcaklığının düzenlenmesinde rol alır, hücrelere besin ve oksijen taşır, böbrekler yolu ile zararlı maddeleri arındırarak, toksinleri uzaklaştırır; sindirime yardımcıdır, metabolizmamızı hızlandırır; Vücudun her gün 2-2,5 litre suya ihtiyacı vardır, aşırı sıcakların yaşandığı şu günlerde, terleme yolu ile kaybettiğimiz sıvı miktarı da artar dolayısı ile vücudun daha da fazla suya ihtiyacı olur.
Devamını oku...
 
40 Yaş Üstü Kadınlar Önemli Sağlık Riskleri İle Karşı Karşıya
Active ImageGünümüzde, 40 lı yaşlardaki kadınlar için  söyleyebileceklerimiz de değişiyor,daha önceleri menopoz ile ilgili önerilere değinirken,artık kırklı yaşların ilk yıllarında kadınlar anne olmaya hazırlanıyor,yine daha öncelerde iş stresine bağlı erkekler için dile getirilen riskler, artık kadınlar için de söz konusu.
Devamını oku...
 
Yaz Beslenmesi
Active ImageHavaların giderek ısındığı, yaz meyvelerinin tezgâhları renklendirdiği şu günlerde hazır mayolarımız giyeceğimiz günler de geldi, şu bir kaç kiloyu meyve yiyerek verebilir miyim diye soranlar için:


Devamını oku...
 
Öğrenmede, Beyin Gücünü Artırmada Yiyeceklerin Katkısı
Active ImageBeynimiz ağırlık olarak vücudun çok küçük bir yüzdesine sahiptir, oksijen ve glikozla beslenir ve vücudun en fazla oksijen ihtiyacı olan organıdır. Yiyeceklerle alınan enerjinin % 20 sini tüketir. Beynin ihtiyacı olan oksijen doğru nefes alarak ve spor ile artırılabilir.
Devamını oku...
 
Kilolar, Bitkinlik, Unutkanlık, Yaşlanma
Kilolar, Bitkinlik, Unutkanlık, YaşlanmaUNUTKANLIK
Beyin mükemmel bir yönetici, vücudumuzdaki sinir iletilerinin bir hücreden diğerine taşınmasını yönetiyor. Bunu yaparken sinirsel iletici denilen kimyasal maddeler salgılıyor ve tüm mesajları bu kimyasal maddeler aracılığıyla ilgili hücrelere gönderiyor.
Devamını oku...
 
Yaşa ve Cinsiyete Göre Vücudun Vitamin ve Mineral İhtiyacı Değişim Gösterir
Active ImageVücut ihtiyacı olan vitaminleri üretemez,   günlük olarak içinde yeterli vitamin barındıran besinlerin, düzenli olarak alınması gerekir.
Devamını oku...
 
Yurtdışı Seyahatlerde Beslenme
YuYurtdışı Seyahatlerde Beslenmertdışı seyahatleri ve tatilleri, turizm amaçlı olduğunda gidilen ülkelerin kültürel Değerlerini tanıma adına yoğun gezi ve alışveriş ağırlıklı; iş ile ilgili olduğunda, toplantılar, kongreler, müşteri ziyaretleri, fuar, gibi ticari etkinliklerle; Spor, hobi amaçlı olduğunda ise, kayak, dalış gibi spor aktiviteleri ile kısaca sınırlı zamanda hızlı tempo ile sürüyor.
Devamını oku...
 
Kısa Sürede Sağlıklı Nasıl Zayıflarız?
Kısa Sürede Sağlıklı Nasıl Zayıflarız?Yaz yaklaşırken herkesi zayıflama telaşı alıyor. Çoğu kişi en kısa zamanda kilolarımdan nasıl kurtulabilirim çabası içerisinde. Kısa sürede kilo vermek isterken sağlıklı zayıflatan besinleri ve saplıklı zayıflama sağlayan sistemi iyi bilmek gerekiyor.
Devamını oku...
 
Yaz Aylarında Daha Çok Tüketmemiz Gereken Yiyecekler
Yaz Aylarında Daha Çok Tüketmemiz Gereken YiyeceklerYaza yaklaşırken herkes kilo verme telaşı içerisine giriyor. Kilo vermek isterken metabolizmamızın iyi çalışması verilen kiloların kalıcı olabilmesi için besinlerin bilinçli seçilmesi son derece önemli. Diyet yaparken beslenmemizde gıdaların seçimine dikkat etmemiz gerekiyor.
Devamını oku...
 
Daha Fazla Tüketmemiz Gereken Sağlıklı Besinler Nelerdir
Daha Fazla Tüketmemiz Gereken Salıklıklı Besinler NelerdirSarımsak ve soğan:
Hücrelerin yağ depolarını azaltmasına yardım eder, ayrıca antibiyotik özelliğine sahiptir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, kanı sulandırıcı etkisi vardır, yüksek tansiyon ve kalp krizlerini önleyebilir ve barsak florasını canlandırır.
Devamını oku...
 
Yaz Diyeti
Yaz DiyetiBahar ayları yaklaşan yaz günlerinin habercisi, havaların ısınması ile üzerimize giydiğimiz daha ince giysiler, kışın aldığımız kiloları acımasızca gözler önüne seriyor. Deniz kıyısında giyeceğimiz mayoları hayal ederken hemen etkili kilo kaybı için diyet programı araştırma ve uygulamanın telaşı başlıyor.
Devamını oku...
 
Günümüzün Sorunu Çocuklukta Obezite
Günümüzün Sorunu Çocuklukta ObeziteÇocuklarda beslenmeyle ilgili ailelerin sıklıkla şikâyetçi olduğu konu iştahsız oluşlarıydı, günümüzde ise aşırı kilolu çocukların problemleriyle ilgili şikâyetlerin daha önem kazandığını gözlemekteyiz.
Devamını oku...
 
Yüksek Lifli Diyet İle Beslenme
Yüksek Lifli Diyet İle BeslenmeGünümüzün modern yaşam koşulları ve gelişen teknoloji ile birlikte insanlar daha fazla rafine edilmiş, işlenmiş tahıl ürünlerini tercih etmektedir ve buna bağlı olarakta tüketilen posalı gıda oranı azalmıştır. Gelişmiş ülkelerde kanser vakaları ve diğer sağlık sorunlarındaki artışı araştıran bilim adamları, sorunun kaynağını rafine işlemi ile kaybolan tam tahıldan yapılmış ürünler kullanımının artışı
Devamını oku...
 
Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin C Vitamini

Fazla Kilolardan Kurtulmak İçin C VitaminiC vitamini, suda eriyen bir vitamin olduğundan vücudumuzun dokularında sadece sınırlı miktarlarda depolanır fazla miktar idrar ile atılır.

C vitamini ısı ve ışığa hassas bir vitamindir. Bu nedenle C vitamini içeren bir yiyeceği hemen tüketmek gerekir.  

Devamını oku...
 
Hızlı Kilo Verebilmek İçin Neleri Yememiz Gerekir
Uygun Besinler Seçerek Zayıflayın1- Glisemik indeksi düşük yiyeceklere diyetinizde yer verin. Et, süt, balık, tavuk, yumurta, yoğurt gibi protein içeren yiyeceklerin glisemik indeksi yok denecek kadar azdır. En az bir öğün protein yemeniz gerekli.
2- Aşırı açlık duyuyorsanız düşük kalorili çorbaları ana menüden önce yiyebilirsiniz. Örneğin sebze çorbası, unsuz yapılmış mercimek çorbası, sadece sütle yapılmış domates çorbası açlık hissini bastıracaktır.
Devamını oku...
 
Beslenmenizde Folik Asiti Unutmayın
Beslenmenizde Folik Asiti UnutmayınFolik asit, kalp krizi, inme, kognitif bozukluk ile ilişkili, Alzheimer hastalığı ve bazı kanser türlerine karşı önleyici etkiye sahip. Hücre oluşumunu sağlayan Folik Asit sağlığımız açısından oldukça önemli, kalp hastalıkları riskini azaltıyor Folik Asit’in vücutta azalması kanser ve kansızlık riskini artırabiliyor.
Devamını oku...
 
Uygun Besinler Seçerek Zayıflayın
Uygun Besinler Seçerek ZayıflayınBazı gıdalar kan seirinin ani yükselmesine neden olarak metabolizmayı yavaşlatır. Bazı yiyeceklerde de tam tersine kan şekerinin ani yükselmesini engelleyip metabolizmamızın çalışmasını sağlarlar. Bir gıdanın kan şekerini yükseltme düzeyine glisemik indeks denilir yani diyet yaparken metabolizmamızın iyi çalışması için glisemik indeksi düşük gıdalar seçmemiz gerekiyor.
Devamını oku...
 
Stres Size Nasıl Kilo Aldırır ve Gevşemek Nasıl Kilo Verdirir
STRES SİZE NASIL KİLO ALDIRIR VE GEVŞEMEK NASIL KİLO VERDİRİRİnsanlar aşırı stres altında kaldıklarında metabolizmaları zayıflar, bunun nedeni aşırı stres vücutta insülin hormonunun fazla salgılanmasına neden olur. Fazla salgılanan insüline bağlı insülin direnci yada metabolik hastalık tablosu oluşur. Bu durumda metabolizmayı yavaşlatarak kilo alımına neden olur.
Devamını oku...
 
Başarılı Bir Diyet Yapabilmemiz İçin
Başarılı Bir Diyet Yapabilmemiz İçin1- Kararlı olmamız gerekli; Diyet yapmaya başlarken kararlı olmamız çok önemli. İlk önce diyete bakış açınızı değiştirin. Hatta başladığınız programın adını beyninizde değiştirin. Örneğin; ben diyet yapmıyorum, daha önce çok yanlış beslendiğinizi düşünüp, beslenme alışkanlığımı değiştiriyorum şeklinde düşünüp kendinize telkinlerde bulunun.
Devamını oku...
 
Çalışanlar Nasıl Diyet Yapmalı
Çalışanlar Nasıl Diyet YapmalıÇalışan kişilerin diyet yaparken en çok zorlandıkları düzensizlik ve yemeleri gereken yiyeceklere rahat bir şekilde ulaşamamaları, çalışanların diyetini ayarlarken çalışma saatleri, yemek yiyebildikleri saatler, ara öğünlerin pratik olması, iş performansını düşürmeyecek bir programda zorlanmamaları gibi faktörler göz önünde bulundurulmalıdır.
Devamını oku...
 
Yılbaşında Alkolü Ne Şekilde Tüketebiliriz
Yılbaşında Alkolü Ne Şekilde TüketebilirizYılbaşında partiler ve davetler de bizlere eşlik eden içeceğimiz alkol oluyor. Bu durumlarda  birkaç pratik bilgiyi edinmekte fayda var. Alkol kendi kalorisinin dışında, vücudun hızlı bir şekilde yağ depolamasına sebep olan bir içecektir. Bu sebepledir ki alkol aldığınızda pratik olarak uygulaya bileceğiniz birkaç sistemden bahsedeceğim.
Devamını oku...
 
Yılbaşı Öncesinde, Yılbaşında ve Sonrasında Nasıl Beslenmeliyiz
Yılbaşı Öncesinde, Yılbaşında ve Sonrasında Nasıl BeslenmeliyizYılbaşı yaklaştıkça herkeste yeni yıla daha fit, zayıf girme isteği, hedefi oluşuyor. Bu hedefe ulaşabilmek, yeni yıla daha ince ve fit girebilmek için sizlere bazı önerilerde bulunacağım.  Önümüzde 2 hafta gibi hiçte kısa olmayacak bir süre var.1 ay içerisinde olduğumuz kilodan 1-2 kilo daha az kiloda yeni yılı karşılayabiliriz.
Devamını oku...
 
Bilinçli Beslenme İle Gripten Korunulur
Bilinçli Beslenme İle Gripten KorunulurGribi iyi bir beslenme ile atlatabilir ya da yine iyi bir beslenme ile gripten korunabiliriz.

Dünyayı tehdit eden gripten iyi bir beslenme ile kurtulabiliriz. Bu mevsimde yaygın olarak  grip, nezle, zatürree, bronşit gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanıyoruz. Sonbaharda ani hava değişiklikleri nedeniyle iki kat giyinmelidir ki gerektiğinde fazla giysi rahatlıkla  çıkarılabilsin.
Devamını oku...
 
Kuru Meyvelerin Mucizevî Faydaları
Kuru Meyvelerin Mucizevî FaydalarıKuru meyveleri mucizevî olarak görmek hiçte abartı değil. Kuru meyveler insanlara sunulan en değerli gıdalardandır. Sağlığımız açısından kuru meyveler son derece önemlidir. Kuru meyvelerin yararları hep bilinmekle, insanlar bilinçlendikten sonra son yıllarda tüketimi artmış durumda.
Devamını oku...
 
Daha Çok Enerji İçin Neleri Yemek Gerekir?

Daha Çok Enerji İçin Neleri Yemek Gerekir? Düzenli bir beslenme programı ile iyi bir enerjiye sahip olabilirsiniz. İş hayatınızı ya da yoğun bir gününüzü rahat, huzurlu, verimli ve enerjik geçirmek için bilinçli beslenmek gerekiyor.

Devamını oku...
 
Yanlış Yapılan Diyetler İnsanların Cinsel Hayatını Etkiler mi?

Yanlış Yapılan Diyetler İnsanların Cinsel Hayatını Etkiler mi?Hızlı bir şekilde kilo vermek, uzun süre yapılan şok diyetler, vücutta, demir ve protein kaybına neden olan diyetler cinsel isteksizliğe neden olur. Kişi hızlı kilo verme içerisinde olup haftada 3 kg üstünde kilo verdiren diyetlere girerse halsizlik isteksizlik hisseder.

Devamını oku...
 
Soğuk Havanın Metabolizmaya Etkisi Ve Zayıflama

Soğuk Havanın Metabolizmaya Etkisi Ve ZayıflamaKış aylarında soğuk havanın etkisiyle metabolizma kendini koruma altına alır. Vücut soğuğa karşı kendini korumak için enerji yakmak istemez. İnsan vücudu yağlanma isteği içerisine girer. Soğuğa karşı metabolizma kendini korumak için sürekli yeme ihtiyacı oluşturur. Kişiler diyet yapmakta zorlanabilir.

Devamını oku...
 
Sigara İçenler Nasıl Beslenmeli?

Sigara İçenler Nasıl Beslenmeli?Sigara kullanımı, vücutta hücrelerin hasar görmesine ve hücre ölümüne sebep olan serbest radikallerin oluşmasına neden olmaktadır.  Bu serbest radikaller,  vücutta doku hasarına, hücre yaşlanmasına ve hücre ölümüne kadar giden süreçleri başlatıp ilerletirler.

Devamını oku...
 
Öğrenciler ÖSS'de Sınav Başarısını Beslenerek Nasıl Arttırır

Öğrenciler ÖSS'de Sınav Başarısını Beslenerek Nasıl ArttırırSınav dönemlerinde aşırı strese bağlı olarak bazı kişiler kendini aşırı yeme alışkanlığı içinde bulur, bazı kişiler ise strese bağlı olarak sinir sisteminin zayıflaması ile hızlı kilo verimi ile karşılaşabilir.

Devamını oku...
 
Kilo Kontrolü Sağlanarak Mutluluk Hormonu Nasıl Salgılatırız?

Kilo Kontrolü Sağlanarak Mutluluk Hormonu Nasıl Salgılatırız?Metropol bir şehirde yaşıyoruz sorumluluklarımız fazla, çalışıyor olsanız da olmasanız da günlük performansımızın verimli sürdürülmesi, sinir sistemimizin korunması dolayısıyla ruhsal sağlığımızın korunması büyük önem taşımaktadır.

Devamını oku...
 
Kaliteli Yaşamda Beslenme

Kaliteli Yaşamda BeslenmeKaliteli bir yaşam dediğimizde; sağlıklı ve üretken bir toplum olabilmek için iyi bir beslenme alışkanlığı edinmemiz düşünülmelidir.

Devamını oku...
 
Fast Food Tarzı Beslenme

Fast Food Tarzı BeslenmeFast food ya da sandviç tarzı hazır ve hızlı beslenme şeklinde ufak ayrıntılara dikkat ederek bu yiyeceklerle alacağımız kaloriyi düşürmek mümkün. Artık birçok fast food tarzı restoranlarda alternatif, light yiyecek seçeneklerimiz olabiliyor ya da seçimi dikkatli yaparsak kaloriyi düşürmüş oluruz.

Devamını oku...
 
Dondurma Ve Diyet

Active ImageDondurma içerdiği sütten dolayı değişik besin öğelerini bünyesinde bulunduran protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A,B,C,D Vitaminleri içeriyor. Bunun yanında fosfor, magnezyum ve sodyum, çinko minareleri de içeriyor.

Devamını oku...
 
Çalışanların Ofislerde Yaşadıkları Beslenme Bozuklukları

Active ImageÇalışanların ofiste yaptıkları en büyük beslenme yanlışları

 

 

 

 

 

 

 

Devamını oku...
 
Çalışanlar iş yaşamında performanslarını artırmak için nasıl beslenmeli?

Active ImageHangi besinler performansı artırıyor?

İş hayatında tecrübelerimiz ve eğitimimiz bir yana başarımızı etkileyen, vücudumuzu içten içe kontrol altına alan, olaylara bakış açımıza yön veren, hangi işi yapıyor olursanız olun rahat çalışmamızı sağlayan veya engelleyen bir faktör var ki bunlar vücudumuzdan salınan hormonlar.

Devamını oku...
 
Baharda Diyet Yaparken Dikkat Etmemiz Gerekenler

Active ImageYaza yaklaşırken herkesi zayıflama telaşı sarıyor. Bu telaş sırasında ayrıntıları gözden kaçırmamamız ve hızlı zayıflamamız için sizlere önemli önerilerde bulunmak istiyorum.

Devamını oku...
 
Aşırı Yeme Krizinizden Ve Şişmanlıktan Kurtulmak İster misiniz?

Active ImageUzun aralıklarla yemek yenildiğinde vücut aşırı açlık hisseder.( çünkü vücutta kan şekeri ve insülin dengesi bozulur ) Bu açlığının sonucunda vücut aşırı bir besine ihtiyaç duymaktadır.

Devamını oku...
 
Mucizevî Diyetler Ve Glisemik İndeks

Active ImageSağlıklı kilo vermek için dikkatli olmalıyız. Kilo vereceğim diye sağlığınızdan olmayın. Kilo verebilmek ve verdiğiniz kiloların kalıcı olmasını sağlayabilmek için ideal hedefler koyun. Örneğin ayda 4–5 kilo gibi.

Devamını oku...
 
Aşırı İştahlıyım İştahımı Hangi Yiyeceklerle Azaltıp Kilo Verebilirim

Active ImageHer kişinin metabolizması farklı çalışmaktadır. Kendisine uygun olan bir diyetle bile vücut farklı cevaplar verebilmektedir. Kilo verememenizin ya da az kilo vermenizin birçok nedeni olabilir.

Devamını oku...
 
Alkol Kullanımı Fazla Olanlar Nasıl Kilolarını Dengeler

Active ImageAlkolün uyuşturucu kadar tehlikeli etkileri vardır. Alkol tüketimi modern toplumların vazgeçilmez sosyal aktivitesidir. Bu noktada aşırı alkol alımı sağlık problemleri yaratmaktadır. Alkolün vücuda zararlı etkisi, içilen alkol cinsinden çok ne kadar alkol alındığıyla paralel gider.

Devamını oku...
 
Sıfır Bedene Dikkat

Active ImageSon yıllarda aşırı zayıflığın moda olmaya başlaması üzerine sağlık için ciddi tehlike taşıyan sıfır bedenle karşı karşıya kaldık. Sağlıklı kilo vermek ideal kiloya ulaşmak ne kadar önemli ise ideal kilonun saptanıp belli bir kilonun altına inmekte o denli önemli.

Devamını oku...
 
Ülkemizde Değişen Beslenme Alışkanlıkları
Active ImageÜlkemizde son yirmi yıl içerisinde beslenme alışkanlıkları adına tarz ve şekil olarak ciddi değişimler oldu. Her şeyden önce nüfusun hızlı bir şekilde artması bu artan nüfusun yeme ihtiyaçlarının karşılanması için gıdalarımıza aşırı hormon ve aşırı tarım ilacı kullanımı ile gıdalarımızın besin değeri ve kalitesi bozuldu.
Devamını oku...
 
Metabolik Sendrom Ve Beslenme Önerileri
Sample ImageAkdeniz diyetini önerebiliriz, doymamış yağ asitlerinin yüksek olduğu, liften zengin, arginine, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gibi yararlı besinlerin çoklukla yer aldığı, beslenmede -tahıl, sebze, meyve ve zeytinyağı, balık çok kullanıldığı, alkol, süt, et ve tatlı tüketimi daha sınırlı düzeyde yer verilen beslenme sistemi faydalı olur.
Devamını oku...
 

Anketler

Yeni Site tasarımımı nasıl buluyor sunuz?
 

Erkekler İçin Beslenme Önerileri

Eski yıllarda bizim ülkemizde çoğunlukla kilo problemine, kadınlara mal edilmiş bir sorun olarak bakılmaktaydı.

Regli Döneminde Nasıl Beslenebilirsiniz

Regli dönemi öncesinde bütün kadınlarda regli öncesi sendromu ağır geçer. Kadınlar kendilerini aşırı sinirli, asabi, şişkin, aşırı kilolu hatta çok çirkin bile hissedebilirler.

Menopozda Beslenme

Menopoz, kadınların hormon değişikliği sebebi ile gelişen adet kanamasının sonlandığı bazı psikolojik ve fizyolojik değişimlerin olduğu bir süreçtir. .

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmenin önemi son yıllarda anlaşılmıştır. Anne ve anne karnındaki bebeğin yeterli ve uygun beslenmesi çok önemlidir.

Yaza Daha Fit Nasıl Girebiliriz?

Kış mevsiminin ardından yazı karşıladığımız bu dönemde mevsim değişikliği ve vücutta görülen fizyolojik değişikliklere karşı doğru beslenme ile zayıflamamız mümkün.

Çok Az veya Çok Fazla İyot Almak PDF Yazdır E-posta

Active ImageTiroid hormonlarının çalışmasını etkileyen pek çok faktörden söz edilebilir, bunlar iyot eksikliği, çevre faktörleri, kalıtımsal faktörler ve bünyesel faktörler olarak özetlenebilir, detayları konunun uzmanlarına bırakıp, beslenme yönünden etkisine bakmak istersek karşımıza iyot ve iyot içeren besinler çıkar.

Yiyeceklerle erişkin bir kişinin günlük iyot ihtiyacı için yaklaşık değer 150 mikrogramdır. Yeterince iyot alınamadığı durumlarda  ise tiroid bezinin yeterince hormonu sentezleyemediği durum ortaya çıkar. Son yıllarda tuzlara iyot ilavesi ile  iyot eksikliğine bağlı guatr oranı azalma gözlenmektedir. Günümüzde ise ; Hashimoto tiroiditi denilen, kişinin bağışıklık sisteminin tiroid bezine karşı antikor dediğimiz bazı maddeleri salgılayarak kendi tiroid bezini tahrib ettiği bezin, kronik küçülmesi ile sonuçlanan hastalık daha çok kadınlarda görülmekte, yaygın yaşanan şikayetlerin odağını oluşturmaktadır

Çok az veya çok fazla İyot almak, tiroid bezi için zararlıdır.

Her Tiroid Sorunu Olan İyot Almalı mı?
Hayır, bu konuda doktorunuz sizi uyaracaktır, her tiroid sorunu iyot eksikliğine veya fazlalığına bağlı gelişmez, tiroid bezinin çalışmasını etkileyen pek çok hastalık sayabiliriz. Tiroid hormonunun fazla(hipertirodi) salgılandığı, az salgılandığı (hipotiroidi), nodüller, kanserler gibi  veya  sık duyulduğu için Haşimoto hastalığı örneklersek, bu iyot eksikliğinden değil de bağışıklık sistemden (Otoimmun sistem),  kaynaklanan bir hastalıktır. Bazı koşullarda ise ilaç tedavisinin yanında  iyot alımını sınırlamak gerekir . 
 

Active Imageİyot alımını sınırlamanız gerektiğinde : Yosun içeriği nedeniyle Suşi yememeli, iyotlu tuz kullanımına dikkat etmelisiniz. İçeriğinde hangi tür tuz kullanıldığını bilmediğiniz,  patates cipsi, konserve, soya sosu hazır çorba, salamura edilmiş, tuz ile işlenmiş gıdalardan da uzak durmanız gerekir. 

Selenyum İçeriği Yüksek Gıdaları Daha Fazla Tüketmek Gerekir
Selenyum mineralinin vücutta yeterli miktarda olmaması da tiroid hormonlarının çalışmasını etkiler, özellikle bağışıklık sistemiyle ilişkili tiroid hastalıklarında selenyum mineralinin tüketiminin artırılmasında özen göstermek gerekir. Selenyum E vitamini ile birlikte alındığında daha etkilidir. Buğday gibi tahıllar, et, karaciğer, pekmez, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta, tereyağı, mantar, soğan, lahana, brokoli gibi yeşil yapraklı sebzelerde bulunur, fazlasının toksik etkileri olduğunu unutmamak tüketimini abartmamak gerekir.


Sulardaki klor ve florun fazla olması tiroid bezine zarar verdiğinden içilen suda bu minerallerin fazla olmamasına özen gösterilmelidir.


İyot eksikliği denize yakın bölgelerde yaşayan popülasyonda daha az görülür, çünkü iyot denizden buharlaşarak bulutlarda yoğunlaşır, yağmur olarak toprağa iner, bu bölgelerde bitkiler ve bu bitkileri yiyen hayvanların eti, sütü daha çok iyot içerir.

Denizden uzak bölgelerde ise toprak, bitki örtüsü, iyot yönünden fakirdir ve bu bölge insanlarında iyot eksikliğine bağlı halk arasında (Guatr) olarak isimlendirilen Tiroid bezinin büyümesi bağlı hastalıkların görülme sıklığı fazladır. Bu bölge yaşayanları için ilk akla gelen önlem, iyotlu tuz kullanımı olur.

Active ImageAyrıca karalahana, yerelması, turp gibi içeriğinde izoflavanoid içeren gıdaların aşırı tüketilmesi iyot atılımına neden olur, bu ise tiroid hormonlarında eksilmeye neden olacağından guatr olma riskini artır. Bu yiyecekleri pişirerek tüketmek ile bu etkiyi azaltmak mümkün olur. Diğer guatrojenik (Guatr yapan) yiyecekleri brokoli, lahana, karnabahar, ıspanak, yer fıstığı, çam fstığı, şalgam,  brüksel lahanası olarak sıralayabiliriz, bunları hiç tüketmemeniz gerektiğini düşünmemelisiniz, abartmamak ve çiğ tüketmemek koşulu ile beslenmenizde yer alabilirler.
 

Tiroid sorununuz varsa, menopoz sırasında sıcak basmasını engellemek için alınan izoflavanoid içeren, soya ihtiva eden takviyeler konusunda doktorunuza danışmanız gerekir.


Active Imageİyot İçeren Besinler

 • İyotlu tuz, deniz tuzu
 • Deniz ürünleri (balık, kabuklu deniz ürünleri, deniz yosunu, yosun)
 • Salamura gıdalar (jambon, füme balık, sığır konservesi, lahana turşusu)
 • Süt, süt ürünleri (süt, peynir, krema, yoğurt, tereyağı, dondurma)
 • Soya ürünleri (soya sosu, soya sütü, tofu)
 • Yumurta sarısı
 • Çilek 

Yüksek ise Kolesterol Değerlerine de Dikkat Etmelisiniz
Hipotiroidi de ayrıca yükselen kolesterol seviyelerine dikkat etmek gerekir, yüksek kolesterolu diyet ile önlemek, olası kalp sorunları yönünden önemlidir. 

Tiroid hormonu ile ilgili sorunlar metabolizma hızını etkilediği için kilo alıp vermede sorunlar yaşanır.

Alınan Kalori Miktarını Azaltmak Doğru Olmaz
Kilo alımını önlemek için, yavaşlayan metabolizma hızını olumsuz yönde etkileyeceğinden  alınan kalori miktarını da çok düşürmemek gerekir, onun yerine fiziksel aktivite artırılmalıdır, sağlıklı, dengeli beslenmeye önem vermek gerekir.

Active ImageGebelik Süresince İyot İhtiyacı Artar
Bebek, gebeliğin ilk 3 ayında kendi tiroid hormonunu sentezleyemediğinden anneden alır. Gebelikte vücudun iyot ihtiyacı buna bağlı olarak daha da artar. Annede eksiklik olursa bebekte zeka geriliği, büyüme geriliği, ölü doğum gibi sonuçlara yol açar, özellikle annenin ilk 3 ay, sağlıklı bir bebeği olması için yeterli iyot alması gerekir.

Kadınlar Daha Fazla Risk Altında
Tiroid bezinin çalışması ile ilgili bozukluklara kadınlarda daha sık rastlanılır, gebelikte, menopoz döneminde ve yaşa bağlı olarak görülme sıklığı artar ve tiroid hormonlarının az salgılanmasına bağlı olarak, pek çok sağlığı etkileyen olumsuz etkilerinin yanı sıra yanı sıra metabolizmanın hızını azaltarak kilo verememede etkili olan şikayetlerin kaynağını oluşturur. Tiroid hormonlarının fazla salgılanması ise tersine ani kilo kayıplarının nedeni olur. 

Menopoz, kilo ve tiroid problemleri genellikle birlikte ortaya çıkar.

Kilo veremiyorsanız, ilaçlar ve doktorunuzun önerilerinin yanı sıra bunları da göz önüne almalısınız

 • Metabolizmanız yavaşladığı için Karbonhidratları daha sınırlamalısınız, bu aynı zamanda insülin hormonu salgısının kontrolü için de gerekir, düşük glisemik indekse sahip karbonhidratlar tüketmelisiniz.
 • Lif içeriği yüksek besinleri tüketmeniz gerekir, bunlar, kalorisi düşüktür, daha uzun süre tok kalmanıza ve kandaki insülinin dengeli salgılanmasına olmasına yardım eder. Kepek ve yulaf, badem, mercimek, fasulye, elma, armut, brokoli karnabahar, yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar, keten tohumu gibi yüksek lifli gıdaları tercih etmelisiniz. 
 •  Protein ve yeterli yağ tüketmelisiniz., balık, beyaz et kümes hayvanları, baklagiller, yumurta beyazı, ve sığır eti, yanında zeytin yağı badem, ceviz kaliteli yağ içeriği yüksek besinleri tüketmelisiniz,
 • Metabolizmayı hızlandırmak için az ve sık aralıklara öğünlerinizi düzenlemeniz gerekir.
 • Magnezyum, kalsiyum ve B6 vitaminlerince yeterli bir beslenme kilo vermenizde yardımcı olur.
 • Stresten uzak olmalı, uykunuza dikkat etmelisiniz, spor yapmakta fayda sağlar
 • Omega 3 alımını artırmakta kilo vermenizde yardımcı olur.
 • Çinko, demirden ve bakırdan zengin yiyeceklerde tüketmeniz fayda sağlayacaktır. Çinko alımı önemlidir, bunun için de yağlı tohumlardan badem, tavuk, hindi eti beslenmenizde olmalı, demir ile birlikte C vitamini alımı da emilimi artırdığından önem taşır. .
 • Fazla tüketildiğinde omega-6 yağ asitleri inflamasyonu tetikleyebileceğinden ayçiçeği, mısırözü yağı gibi bitkisel yağlar yerine zeytinyağı, avakado gibi anti-inflamatuar gıdalar, ananas gibi meyve ve sebzeler, otoimmün tiroid hastalarına yardım edebilir.
 • Otoimmün tiroid hastaları için selenyum içeren yiyecekler yararlı olacaktır balık, mantar, ayçekirdeği ve sarımsak iyi kaynaklardır.
 • Demir ve kalsiyum içerikli yiyeceklerin hipotiroidi için alınan ilaçlarla olumsuz etkileşimi olabilir, bu nedenle ilaç aldığınız öğünlerle aynı anda tüketmemeye özen göstermelisiniz.

HAZIRLAYAN  BANU KAZANÇ
BESLENME VE DİYET UZMANI
MART 2011

 

 
< Önceki   Sonraki >

Beslenmenin Önemi

 Beslenme yaşam süresince her zaman üzerinde durulması gereken en önemli konulardandır. Çünkü büyümeyi ve gelişmeyi etkileyen, sağlıklı bir yaşam sürmemizi sağlayan, bebeklik döneminde zeka gelişimini sağlayan, ergenlik döneminde ise sağlıklı gelişmemizi sağlayan en önemli unsurdur.

Devamını oku...

Metabolizma

 Metabolizmayı açıklamadan önce metabolizmanın ilk aşaması olan bazal metabolizma enerjisini açıklamak isterim.Bazal  metabolizma enerjisi bir insanın hiç hareket etmeksizin yada uyku halinde organlarının çalışması için yakılan enerji miktarıdır.Yani hiç hareket etmeksizin kişinin yaktığı minimum enerji miktarıdır.

Devamını oku...

Yağlar

 Yağlar genel olarak sağladıkları kaynaklara göre hayvansal ve bitkisel yağlar olarak adlandırılır.Oda ısısında sıvı olan yağlara doymamış yağ, katı olanlara ise doymuş yağ denilir.

 Devamını oku...

Vitaminlerimiz

 Vitaminler normal büyüme ve yaşamın sürdürülmesi için gerekli organik öğelerdir.

 Devamını oku...

RocketTheme Joomla Templates
Google+